2020 GENERAL ELECTION CANDIDATES – Westchester County Democratic Committee

2020 GENERAL ELECTION CANDIDATES

Home / 2020 GENERAL ELECTION CANDIDATES
NAME OFFICE
JAMAAL BOWMAN 16th Congressional District
MONDAIRE JONES  17th Congressional District
SEAN PATRICK MALONEY 18th Congressional District
NAME OFFICE
ALESSANDRA BIAGGI 34th Senate District
ANDREA STEWART-COUSINS 35th Senate District
JAMAAL BAILEY 36th Senate District
SHELLEY MAYER 37th Senate District
ELIJAH REICHLIN-MELNICK 38th Senate District
PETE HARCKHAM 40th Senate District
   
   
   
NAME OFFICE
AMY PAULIN 88th Assembly District
J. GARY PRETLOW 89th Assembly District
NADER SAYEGH 90th Assembly District
STEVEN OTIS 91st Assembly District
TOM ABINANTI 92nd Assembly District
CHRISTOPHER BURDICK 93rd Assembly District
STEPHANIE KEEGAN 94th Assembly District
SANDRA GALEF 95th Assembly District
   
   
   
NAME OFFICE
E. LOREN WILLIAMS 9th Judicial District
ALEXANDRA D. MURPHY 9th Judicial District
ROBERT S. ONDROVIC 9th Judicial District
SAM D. WALKER 9th Judicial District
NAME OFFICE
MIMI ROCAH  District Attorney
   
   
NAME OFFICE
NILDA MORALES HOROWITZ  Family Court Judge
MICHELLE I. SCHAUER  Family Court Judge
NAME OFFICE
TYRAE K. WOODSON-SAMUELS Legislative District 13
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
NAME OFFICE
DAVID A. MENKEN Town Justice
   
   
   
NAME OFFICE
TARA N. CONTE Town Council
   
   
   
   
NAME OFFICE
RICHARD S. SKLARIN Town Council
JOHN A. PAPPALARDO Town Justice
   
NAME OFFICE
MARK F. FARRELL Town Justice
KAREN B. SCHLEIMER Village Trustee
ANTHONY C. MARKUS Village Trustee
   
   
NAME OFFICE
LORI G. MORTON Town Council
   
   
NAME OFFICE
KATHERINE J. DANIELS Town Council
   
   
   
   
NAME OFFICE
JEFFREY W. GASBARRO Town Justice
   
   
   
   
NAME OFFICE
JOHN P. GARDNER Town Justice
   
NAME OFFICE
LYNDON D. WILLIAMS  City Court Judge
   
   
NAME OFFICE
MATTHEW J. COSTA  City Court Judge
   
NAME OFFICE
DWIGHT H. DOUGLAS  Common Council
   
   
   
   
NAME OFFICE
DAN ROMANO City Court Judge
VERIS B. SHAKO City Court Judge
KAREN N. BEST City Court Judge
   
NAME OFFICE
STEVEN C. EDELSTEIN Village Trustee
CRAIG J. WEITZ  Village Trustee
   
   
NAME OFFICE
ANN H. GALLELLI Village Trustee
LEONARD S. SIMON Village Trustee
   
   
   
   
NAME OFFICE
DONNA M. CASSELL Village Trustee
NICOLE A. SULLIVAN Village Trustee
LAWRENCE W. D. TAYOR Village Trustee
MICHAEL K. PATINO Village Trustee
   
   
   
NAME OFFICE
MARK A. GILLILAND Village Trustee
LAURENCE LONKY Village Trustee
DESMOND LYONS Village Justice
NAME OFFICE
DAN NATCHEZ Village Trustee
VICTOR TAFUR Village Trustee
KELLY S. WENSTRUP Village Trustee
DANIEL J. GALLAGHER Village Justice
   
   
   
NAME OFFICE
RIKA LEVIN Village Mayor
DANA WHITE Village Trustee
MANUEL R. QUEZADA Village Trustee
   
   
NAME OFFICE
HANAN K. ELDAHRY Village Trustee
RUSSELL L. SOLOMON Village Trustee
KIMBERLY M. McGREAL Village Trustee
   
   
NAME OFFICE
PAUL J. RINALDI Village Trustee
ROBERT A. HOYT  Village Trustee
KAREN BROWN  Village Trustee

Remember: When Democrats Vote, Democrats Win!